პაშა ბანკმა სააღდგომოდ 1000 ძირი მუხა დარგო
პაშა ბანკმა კლიენტებს და პარტნიორებს აღდგომის დღესასწაული წელსაც განსხვავებული ფორმით, ამჯერად „მწვანე პროექტით“, მიულოცა. ბანკის ინიციატივით აჯამეთის დაცულ ტერიტორიაზე დაირგო 1000 ძირი ქართული მუხა (Quercus Iberica)  და იმერული მუხა (Quercus Imeretina). ეს უკანასკნელი შესულია წითელ ნუსხაში და მინიჭებული აქვს გადაშენების საფრთხის პირას მყოფი მცენარის სტატუსი. აღნიშნული ნერგები დაირგო აჯამეთის აღკვეთილში გამოყოფილ ერთ-ერთი უბანზე,  სადაც ქართული მუხისა და იმერული მუხის აღდგენის პროცესი მიმდინარეობს. დარგვით სამუშაოებში ასევე ჩაერთნენ საქართველოს დაცული ტერიტორიების სააგენტოს წარმომადგენლები და ადგილობრივი სკოლის მოსწავლეები.
„პაშა ბანკში დიდ ყურადღებას ვუთმობთ კორპორატიულ სოციალურ პასუხისმგებლობას, რასაც ადასტურებს ჩვენ მიერ განხორციელებული არაერთი საქველმოქმედო თუ სოციალური აქტივობა. წელს გადავწყვიტეთ მეტი რესურსი დავუთმოთ გარემოს დაცვით პროექტებს და ამ საქმეში ჩვენი პარტნიორები და კლიენტებიც ჩავრთეთ. მოხარული ვართ, რომ კომპანია „თრიფექსთან“ ერთად კიდევ ერთხელ მოგვეცა საშუალება,  ტყის აღდგენის პროცესში მიგვეღო მონაწილეობა და გავაკეთოთ სამომავლოდ სასარგებლო საქმე.“ - განაცხადა პაშა ბანკის საზოგადოებასთან ურთიერთობის და მარკეტინგის დეპარტამენტის უფროსმა, ანანო ქორქიამ.
„ჩვენ მოხარული ვართ, რომ პაშა ბანკი ჩაერთო გამწვანების აქციაში. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია აჯამეთის აღკვეთილის განახლება, რომელიც ტყის ორგანიზაციის და განვითარების 10-წლიანი გეგმის შესაბამისად ხორციელდება. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში გაშენდება იმერული მუხის და ძელქვის ნარგავები, მოეწყობა სანერგე მეურნეობა. იმედი გვაქვს, რომ პაშა ბანკი გააგრძელებს ამ მიმართულებით მუშაობას და წამოწყებაში სხვა კომპანიებიც ჩაერთვებიან“. - აღნიშნა თომა დეკანოიძემ, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარეობის მოვალეობის შემსრულებელმა.
შეგახსენებთ, რომ საახალწლოდ პაშა ბანკის ინიცირებით ბორჯომის მახლობლად 260 ჰექტარი გადამწვარი ტყის აღდგენითი სამუშაოების ფარგლებში 2017 ძირი ქართული ფიჭვის ნერგი დაირგო. ბანკი სამომავლოდაც გეგმავს ეკო პროექტების განხორციელებას.

PASHA Bank plants 1000 oak trees
This year again PASHA Bank congratulated its partners and clients on Easter in a special way: on behalf of its associates the Bank planted 1,000 Georgian Oak (Quercus Iberica) and Imeretian Oak (Quercus Imeretina) trees, the latter of which is in the Red List of threatened species of plants. The seedlings were planted in Imereti region and fully covered one of the areas in Ajameti Managed Reserve that rehabilitation processes are carried out. Together with Treepex and PASHA Bank the representatives of the Agency of Protected Areas of Georgia and local schoolchildren also joined the planting process.
“At PASHA Bank we pay considerable attention to corporate social responsibility and we have carried out a number of charity and social activities in Georgia. This year we have decided to mostly focus on environmental friendly projects and get our clients and partners involved as well. Together with Treepex we are happy to have another opportunity to contribute to the rehabilitation program and make a good deed,” – said Anano Korkia, Head of PR and Marketing at PASHA Bank.
“We highly appreciate PASHA Bank’s initiative to participate in the rehabilitation of Ajameti Managed Reserve. It is a part of 10-year plan according to which the Imeretian Oak and Zelkova trees will be re-planted here. We hope that the Bank will continue its “green activities” and give a good example to other companies as well.”- Said Toma Dekanoidze, acting Head of Planning and Development Service at the Agency of Protected Areas.
In terms of its “green projects” PASHA Bank planted 2017 Georgian Pine Trees near Borjomi, where 260 hectares of forest got burnt down in August 2008. The Bank plans to fulfill even more eco projects in future.