განახლებადი ენერგიის განვითარება საქართველოში - პაშა ბანკის მეორე კონფერენცია MEETING ROOM-ის ფარგლებში
07.12.2016
6 დეკემბერს სასტუმრო რედისონში პაშა ბანკი პროექტის MEETING ROOM-ის ფარგლებში გაიმართა რიგით მეორე ბიზნეს-კონფერენცია, რომელიც ამჯერად დაეთმო საქართველოში განახლებადი ენერგიის განვითარებას ჰიდროელექტროსადგრურების მაგალითზე.
კონფერენცია ჩატარდა საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროს, ელექტროენერგეტიკული სისტემის კომერციული ოპერატორის (ESCO) და საქართველოს ენერგეტიკის და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის მხარდაჭერით.
MEETING ROOM-ის ამ შეხვედრამ უმასპინძლა ენერგეტიკის სექტორში დასაქმებულ და ასევე ამ სფეროთი დაინტერესებულ მხარეებს. შეხვედრაზე განიხილეს აღნიშნული სექტორის განვითარებასთან დაკავშირებული საკითხები, როგორიცაა: ენერგეტიკული და სატარიფო პოლიტიკა; ჰიდროელექტროსადგურის ფინანსირებისთვის ძირითადი მოთხოვნები და საშუალებები; კერძო სექტორის გამოცდილება და გამოწვევები; ბიზნეს ეთიკა და კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობა ჰიდროელექტროსადგურის განვითარების პროცესში.
ფორუმზე ზემოთჩამოთვლილ თემებზე ისაუბრეს შემდეგმა სპიკერებმა:
    მარიამ ვალიშვილი - საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე
 ქეთი სანდროშვილი - ელექტროენერგეტიკული სისტემის კომერციული ოპერატორის  (ESCO) საერთაშორისო და ინვესტორებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი
    გიორგი ფანგანი - საქართველოს ენერგეტიკის და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის წევრი
    გოგა ჯაფარიძე - პაშა ბანკის კომერციული დირექტორი, დირექტორთა საბჭოს წევრი
    რადოსლავ დუდოლენსკი - „ჰიდროლეას“ აღმასრულებელი დირექტორი
    გიორგი აბრამიშვილი - “Energy Solutions”-ის დამფუძნებელი
    რონი სოლბერგი  -„აჭარისწყალი ჯორჯიას“ აღმასრულებელი დირექტორი
ფორუმის მოდერატორი იყო ქეთი სანდროშვილი, ელექტროენერგეტიკული სისტემის კომერციული ოპერატორის  (ESCO) საერთაშორისო და ინვესტორებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი.
“6 დეკემბერს ჩვენ კვლავ შევიკრიბეთ MEETING ROOM-ის ფარგლებში, სადაც ამჯერად განვიხილეთ საქართველოში განახლებადი ენერგეტიკის განვითარება ჰიდროელექტროსანდგურების მაგალითზე. ჩვენ 2013 წლიდან ვთანამშრომლობთ ეკონომიკის მრავალ სექტორთან. ენერგეტიკა ჩვენი განსაკუთრებული ინტერესის საგანს წარმოადგენს. ვიმედოვნებთ, რომ კონფერენცია ინფორმატიული იყო ენერგეტიკის სექტორით დაინტერესებული ინვესტორებისათვის. MEETING ROOM-ის პირველი კონფერენციის წარმატების შემდეგ ჩვენ მეტად მოტივირებული ვართ გავაგრძელოთ კონფერენციათა სერია და ვგეგმავთ 2017 წელს კიდევ ორი შეხვედრის მოწყობას,“ – განაცხადა გოგა ჯაფარიძემ, პაშა ბანკის კომერციულმა დირექტორმა და დირექტორთა საბჭოს წევრმა.
MEETING ROOM პაშა ბანკის მიერ ინიცირებული პროექტია. ეს არის სხვადასხვა ინდუსტრიაზე ფოკუსირებული ბიზნეს კონფერენციების ციკლი, რომელიც ქმნის ახალ პლატფორმას აღნიშნული სფეროების წარმომადგენლებისთვის, სადაც ისინი შეძლებენ იდეების და სასარგებლო გამოცდილების ურთიერთ გაზიარებას.
MEETING ROOM - ის ფარგლებში პირველი კონფერენცია წელს 25 მაისს ჩატარდა და შეხვედრის თემა „სასტუმროების დეველოპმენტი საქართველოში“ იყო. აღნიშნული შეხვედრის მხარდამჭერები იყვნენ საქართველოს ტურიზმის ადმინისტრაცია და Colliers International.

On December 6th in Radisson Hotel PASHA Bank hosted its second business conference under the auspices of MEETING ROOM with the topic being “Sustainable Energy Development in Georgia-Case for Hydro Power Plants.”
The conference was supported by the Ministry of Energy of Georgia, Electricity System Commercial Operator and Georgian National Energy and Water Regulatory Commission.
The MEETING ROOM brought together a diverse group of players from public and private sectors to discuss major issues concerning sustainable energy development in the country where majority of the electricity consumed is generated by Hydro Power Plants. The MEETING ROOM covered, among others, the following topics: energy policy, tariff setting, power purchase agreements, various country-specific challenges for greenfield hydro project development, available financing schemes and key requirements for financing HPPs.
Mariam Valishvili - Deputy Minister, Ministry of Energy of Georgia
Keti Sandroshvili - Head of International Relations & Investments Department at Electricity System Commercial Operator (ESCO)
Giorgi Pangani - Commissioner, Georgian National Energy and Water Regulatory Commission
Goga Japaridze - CCO, Member of the Board of Directors at PASHA Bank
Radoslav Dudolenski - Chief Executive, Hydrolea
Giorgi Abramishvili - Managing Partner, Energy Solutions
Ronny Solberg - CEO, Adjaristsqali Georgia LLC
The meeting will be moderated by Keti Sandroshvili, Head of International Relations & Investments Department at Electricity System Commercial Operator (ESCO).
“On December 6th we gathered again in a MEETING ROOM this time to discuss the major issues concerning sustainable energy development in Georgia with the main focus on hydro power plant development and financing. Since 2013 we have been engaging with a wide range of sectors in Georgia with energy being one of our primary areas of interest. We hope that this conference was informative for current and prospective investors in energy field specifically those planning on investing in the development of HPPs. Positive feedback after our first MEETING ROOM event back in May inspired us to follow through with the cycle of the conferences with two more planned for the 2017,“– said Goga Japaridze, CCO, Member of the Board of Directors at PASHA Bank.
MEETING ROOM is a project initiated by PASHA Bank - a cycle of business conferences that aims to bring together participants from various industries providing a platform for sharing ideas and best practices as it relates to raising the capital for a wide range of industries.
The first business conference of MEETING ROOM was dedicated to the Hotel Development and took place in May of this year. The supporters of the conference were Georgian Tourism Administration and Colliers International.