28-29 იანვარს კავკასიის უნივერსიტეტში იმართება ჰაკათონი Smart City, რომლის ფარგლებშიც მონაწილე სტუდენტური გუნდები ერთმანეთს შეეჯიბრებიან ინოვაციური გზებით ჩვენი დედაქალაქის პრობლემის გადაჭრაში - იქნება ეს პარკირების, ეკოლოგიის, რიგების თუ სხვა საკითხები.
გუნდების შეფასება ორი ძირითადი კრიტერიუმით მოხდება: რამდენად შეიძლება აღნიშნული ინოვაციის გამოყენება რეალობაში და რამდენად ორიგინალურია გადაწყვეტილება.
მწვანე პროექტის შეჯიბრში გამარჯვებულ გუნდს პაშა ბანკი გადასცემს ფულად პრიზს. 2016 წლის ბოლოს, ბანკმა განაცხადა, რომ წელს კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში მწვანე პროექტებში აქტიურად ჩაერთვება. აღნიშნული აქტივობების საწყისი იყო პარტნიორების სახელზე 2017 ძირი ქართული ფიჭვის ნერგის დარგვა ბორჯომის მახლობლად დაზიანებული ტყის სარეაბილიტაციოდ.
„ვთვლით, რომ მნიშვნელოვანია ახალგაზრდები დავაფიქროთ ეკოლოგიურ საკითხებზე და სწორედ მათგან მოვისმინოთ ინიციატივები, თუ როგორ წარმოუდგენიათ გარემოს უკეთ და უფრო ეფექტიანად მოვლა. აღნიშნული ჰაკათონი რეალურად თავს მოუყრის იმ ინოვაციურ იდეებს, რომლებიც ასე ძალიან გვჭირდება. წელს ჩვენ არაერთ მწვანე პროექტში ვაპირებთ ჩართვას და აღნიშნული შეჯიბრის სპონსორობაც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია. არ გამოვრიცხავთ, რომ გარკვეული ფორმით ხელი შევუწყოთ რომელიმე იდეის განხორციელებასაც“, განაცხადა პაშა ბანკის საზოგადოებასთან ურთიერთობის და მარკეტინგის დეპარტამენტის უფროსმა, ანანო ქორქიამ.
ჰაკათონი ტარდება “საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს” გრანტის ფარგლებში. ღონისძიების ორგანიზატორია “კავკასიის უნივერსიტეტში” არსებული სტარტაპ აქსელერატორი “C10”. ღონისძიების თანაორგანიზატორია სტარტაპ აქსელერატორების მენეჯმენტ კომპანია “ბლენდერი”. ჰაკათონის სპონსორი და მწვანე პროექტის მხარდამჭერია პაშა ბანკი.

On January 28-29 Caucasus University will host hackathon “Smart City” where student teams will be competing in generation of innovative solutions for making our capital city a better place in regards with parking, ecology, queues and other related issues.
The teams will be evaluated by the following criteria: whether the innovation is applicable in real life; and its originality.
The winner in the contest of Green Project will be granted a prize from PASHA Bank. In December 2016 the Bank promised to dedicate its CSR activities to environmental projects throughout 2017. The Bank already planted 2017 Georgian Pine trees for rehabilitation of the damaged forest near Borjomi.
“We consider that it is important to involve young generation in ecological issues and to hear their initiatives on how to care about the environment in a better and more effective way. This hackathon will actually generate innovative ideas which we need so much. In 2017 we plan to get involved in several Green Projects and sponsorship of this contest is one of the steps we gladly took in this direction. We are even thinking that there is a chance for us to participate in realization of one of the ideas brought up at the hackathon,” commented Anano Korkia, the Head of Public Relations and Marketing Department at PASHA Bank.
The hackathon is being held with the grant of Georgian Innovations and Technology Agency. The organizer is startup accelerator “C10” at Caucasus University. Co-organizer of the hackathon is management company for startup accelerators “Blender”. Sponsor of the hackathon as a supporter of the Green Project is PASHA Bank.