1 აპრილს სოფელ კონდოლში (თელავის რ-ნი, კახეთი) როტარი კლუბი თბილისი ამბასადორის ინიციატივით და პაშა ბანკის მხარდაჭერით განხორციელდა გარემოსდაცვითი პროექტი. პროექტის პარტნიორები ასევე იყვნენ World Vision და პალიტრა ჰოლდინგის მაღაზიათა ქსელი ბიბლუსი.
პროექტის ფარგლებში მოხდა სოფ. კონდოლის სკოლის ეზოში სკვერის გაშენება, ხეების დარგვა და ეკო-კლუბის პრეზენტაცია. სამუშაო პროცესში უშუალოდ იყვნენ ჩართული სკოლის მოსწავლეები და World Vision-ის ბენეფიციარი ბავშვები. აქვე გაიმართა კინოჩვენება გარემოს დაცვის მნიშვნელობაზე და საგანმანათლებლო ლექცია ეკოლოგიაზე. ღონისძიების ფარგლებში ჩამოყალიბებული ეკო-კლუბი იზრუნებს ბაღის მოვლაზე და შეგროვილი მაკულატურა ჩაბარდება პალიტრა ჰოლდინგის მაღაზიათა ქსელ ბიბლუსს და გადაიცვლება ლიტერატურაში.
„პაშა ბანკისთვის აღნიშნული პროექტის მხარდაჭერა ორმაგად მნიშვნელოვანია, ვინაიდან იგი მოიცავს როგორც საგანმანათლებლო, ასევე გარემოს დაცვით აქტივობებს. განსაკუთრებით სასიამოვნოა ის, რომ სამუშაო პროცესში უშუალოდ სკოლის მოსწავლეები და World Vision-ის ბენეფიციარები იყვნენ ჩართული. პაშა ბანკი სამომავლოდაც აქტიურად გეგმავს ე.წ. „მწვანე პროექტებში“ ჩართვას.“- განაცხადა პაშა ბანკის საზოგადოებასთან ურთიერთობის და მარკეტინგის დეპარტამენტის უფროსმა, ანანო ქორქიამ.
„აღსანიშნავია, რომ ეკოლოგიური მდგომარეობა ყოველდღიურად მძიმდება საქართველოში, რაც შემდგომში შესაძლოა გახდეს სტიქიური მოვლენების და სხვა ზიანის მიზეზი. არსებული პრობლემიდან გამომდინარე, ჩვენმა ორგანიზაციამ გადაწყვიტა თავისი რესურსები პირველ რიგში მიემართა ამ პრობლემის აღმოსაფხვრელად სოფ. კონდოლში. არსებული პროექტი გამოირჩევა თავისი მრავალფუნქციურობით: აქ როგორც გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებაზე ხდება მუშაობა, ასევე პრაქტიკაში ერთვებიან ახალგაზრდები და თვითონვე იღებენ გამწვანებაში მონაწილეობას, რაც გრძელვადიან პერსპექტივაში კიდევ უფრო მნიშვნელოვან შედეგს გამოიღებს.“ - განაცხადა როტარი კლუბი თბილისი ამბასადორის ჩარტერ პრეზიდენტმა, ბიძინა ქუმსიაშვილმა.

On April 1st Rotary Club Tbilisi Ambassador in partnership with PASHA Bank carried out an eco-project in Kondoli village (Telavi region, Kakheti). The project was also supported by World Vision and Palitra Holding bookstores chain Biblus.
The project implied planting the trees in the school yard, building a playground and formation of the eco-club. Local school children and World Vision beneficiaries were directly involved in the process. The outdoor activities were followed by screening of a film about the environmental issues and a seminar concerning ecology. The newly established eco-club takes responsibility to take care of the garden and managing paper waste that will be delivered to Palitra Holding bookstore Biblus and exchanged for books.
“Supporting this project was of double importance for PASHA Bank, as it combines both directions that we focus on as a part of our CSR. It was lovely to see the schoolchildren so eagerly involved in the working process together with World Vision beneficiaries. PASHA Bank plans to initiate and support more projects of eco-friendly nature,” - said Anano Korkia, Head of PR and Marketing Department at PASHA Bank.
“It should be noted that ecological situation in Georgia is getting worse day by day. This may cause certain natural disasters and other environmental issues in future. Thus our organization has decided to direct its resources towards slightly improving ecological situation, starting in Kondoli village. This project is multifunctional and will remain sustainable, considering the fact that here children learn about the importance of ecology and also plant trees to fully experience the process.” – said Bidzina Kumsiashvili, Charter President of Rotary Club Tbilisi Ambassador.