პაშა ბანკმა სპონსორობა Caspian Energy Forum Tbilisi 2019-ს გაუწია
საქართველოს მთავრობის, აზერბაიჯანის საელჩოს საქართველოში და Caspian European Club-ის მხარდაჭერით, ფორუმს ორგანიზება კომპანიამ Caspian Energy Georgia გაუწია. ღონისძიება 21 ივნისს, თბილისში, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ ჩატარდა.
ფორუმს 30-ზე მეტი ქვეყნიდან ჩამოსული სამასამდე დელეგატი დაესწრო. სტუმრებს შორის იყვნენ საქართველოს და აზერბაიჯანის სამთავრობო და ბიზნეს სექტორების წარმომადგენლები და საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური და საერთაშორისო მისიების წარმომადგენლები. ღონისძიების ფარგლებში, სტუმრებისთვის ჩატარდა თემატური სესიები და შეხვედრები.
პაშა ბანკმა წელს, “კასპიის ენერგეტიკის ფორუმზე”, ნომინაციაში „წლის კორპორაციული ბანკი საქართველოში“ გაიმარჯვა. ჯილდო გადაეცა არდა იუსუფ არკუნს, პაშა ბანკის გენერალურ დირექტორს და დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარეს.
„კასპიის ენერგეტიკის ფორუმი“ წელიწადში რამდენჯერმე იმართება კასპია-შავი ზღვის და ბალტიის ქვეყნებში. ფორუმი ბიზნეს და სამთავრობო სექტორებს შორის დიალოგისთვის ქმნის კომფორტულ სივრცეს. ღონისძიებას რეგიონში ბიზნესის და ეკონომიკის საკითხებით დაინტერესებული ინვესტორები, ექსპერტები და ანალიტიკოსები ესწრებიან.

On June 21st, PASHA Bank sponsored the 8th Caspian Energy Forum Tbilisi – 2019.
The Forum was organized by Caspian Energy Georgia with the support of the Government of Georgia, Embassy of the Republic of Azerbaijan to Georgia and Caspian European Club. The forum was held at the Courtyard by Marriott Tbilisi Hotel.
Over 300 delegates from 30 countries attended Caspian Energy Forum Tbilisi – 2019. Among the guests, there were heads of government agencies of Georgia and Azerbaijan, representatives of diplomatic and international missions accredited in Georgia, as well as heads of large diplomatic international companies and international financial institutions. In the scope of the event, plenary thematic sessions have been held.
This year, on Caspian Energy Forum Tbilisi, PASHA Bank was awarded as the winner of “The Best Corporate Bank in Georgia” nomination. Award was presented to Arda Yusuf Arkun, CEO and Chairman of the Board of Directors of the PASHA Bank.
Caspian Energy Forum is held several times a year in countries of the Caspian-Black Sea and Baltic regions and serves as traditional ground providing favorable conditions to activate a government-to-business dialogue, arrange meetings between representatives of the small and medium business, investors, experts and analysts who are interested in global cooperation of the business.