პაშა ბანკი საქართველო საქართველო-აზერბაიჯანის სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ ვებინარების სერიისა და პუბლიკაციის სპონსორია. მისი ორგანიზატორი აზერბაიჯანის წამყვანი საგანმანათლებლო ინსტიტუტი ADA უნივერსიტეტია. ის აზერბაიჯანის დიპლომატიური აკადემიის (ADA) და ინფორმაციული ტექნოლოგიების უნივერსიტეტის იურიდიული მემკვიდრეა.
პროექტის მიზანია, განიხილოს საქართველო-აზერბაიჯანის სტრატეგიული ურთიერთობები ყარაბაღის ომის შემდგომ პერიოდში; ასევე, ხაზი გაუსვას თბილისსა და ბაქოს შორის სტრატეგიული ღერძის მნიშვნელობას რეგიონალური სტაბილურობისა და განვითარებისათვის. პროექტი ასევე მოიცავს, როგორც ორივე ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის დღის წესრიგს, ისე არსებული და განვითარებადი სატრანსპორტო დერეფნების საკითხს.
პირველი ვებინარი 27 მაისს შედგება. ქართველი სპეციალისტები, ვებინარების სერიის სხვა მონაწილეებთან ერთად, განიხილავენ რეგიონალურ უსაფრთხოებას, საგარეო პოლიტიკას, ეკონომიკურ შესაძლებლობებს, ვაჭრობასა და სავაჭრო კავშირებს, ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას, სამოქალაქო საზოგადოებას და განათლებას.
1991 წლიდან, საქართველოსა და აზერბაიჯანის მიერ დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ, ეს ორი ქვეყანა რეგიონეში ერთმანეთის სტრატეგიული პარტნიორია. ამის შედეგია ისეთი გრანდიოზული გლობალური პროექტები, როგორებიცაა ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი, ბაქო-თბილისი-ერზრუმი, ბაქო-სუფსის ნავთობსადენი, ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა, სამხრეთ გაზის დერეფანი და სხვა. აზერბაიჯანმა და საქართველომ მხარი დაუჭირეს ერთმანეთს სხვადასხვა რეგიონალურ ფორუმზე და შექმნეს „სუამი“, როგორც რეგიონალური ინტეგრაციული ორგანიზაცია.
პაშა ბანკი ბაქოში სათავო ოფისის მქონე ფინანსური ინსტიტუტია, რომელიც ოპერირებს აზერბაიჯანში, საქართველოსა და თურქეთში. პაშა ბანკი მსხვილ, საშუალო და მცირე ზომის კომპანიებს სთავაზობს კორპორაციულ და საინვესტიციო საბანკო მომსახურებას.

PASHA Bank Georgia sponsors publication and a webinar series about Georgia – Azerbaijan Strategic Partnership, organized by ADA University, the leading Azerbaijani educational institute. The University is the legal heir of the Azerbaijan Diplomatic Academy (ADA) and Information Technologies University.
Objectives of the project include a review of Georgia-Azerbaijan strategic relations in the post-Karabakh war period and re-affirmation of the importance of the strategic axis between Tbilisi and Baku for regional stability and development, foreign policy agendas of both nations, and analyzing existing and emerging transport corridors.
The first webinar will take place on May 27th. Prominent Georgian professionals, among the other participants of the webinar series, will discuss regional security, foreign policy, economic opportunities, trade and connectivity, energy security, civil society, and education.
Since the restoration of independence by Georgia and Azerbaijan in 1991, both countries have enjoyed a strategic partnership in the region, which has cultivated such grandiose global projects as the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, Baku-Supsa oil pipeline, Baku-Tbilisi-Kars railway, Southern gas corridor, and others. Azerbaijan and Georgia have supported each other at various regional forums and have created GUAM as a regional integration organization.
Those who would like to attend the webinar can go through the simple and free registration process at the following link: