პაშა ბანკი შეუერთდა მასშტაბურ გარემოსდაცვით კამპანიას „გარემოს გულისთვის"
22 აპრილს - დედამიწის დღეს - საქართველოში ოფიციალურად დაიწყო მასშტაბური გარემოსდაცვითი კამპანია „გარემოს გულისთვის“. კამპანია „გარემოს გულისთვის“ მიზნად ისახავს კერძო კომპანიების, არასამთავრობო და სამთავრობო ორგანიზაციების და ადგილობრივი მოსახლეობის ჩართვას საქართველოში სუფთა და მწვანე გარემოს შენარჩუნებაში.
პაშა ბანკთან ერთად კამპანიას შეუერთდა თხუთმეტამდე ორგანიზაცია კერძო, საჯარო და არასამთავრობო სექტორებიდან, რომლებმაც დედამიწის დღეს დაასუფთავეს წინასწარ შერჩეული დაბინძურებული ტერიტორიები და ამ ტერიტორიების სუფთად შენარჩუნებაზე სამომავლოდაც აიღეს პასუხისმგებლობა.
აღნიშნულ კამპანიას გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით და USAID-ის მხარდაჭერით ახორციელებს CENN-ის WMTR II პროგრამა.
პაშა ბანკის თანამშრომლები უკვე მეორედ ერთვებიან მსგავსი ტიპის პროექტში: 2016 წელს ბანკის თანამშრომლებმა ჯეოსელის კამპანიის „მოვლა“ ფარგლებში ლისის ტბის მიმდებარე ტერიტორია დაასუფთავეს.
პაშა ბანკის მიერ 2016-2018 წლებში შესრულებული გარემოსდაცვითი ხაზის პროექტები:
•    2018 წლის სააღდგომო აქტივობა: არასამთავრობო ორგანიზაცია „პირველი ნაბიჯი“-ს ეზოში კავკასიური სოჭის ოცდაათი ხის დარგვა, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ფონდის ბენეფიციარების საცხოვრებელ გარემოს;
•    პროექტის „აღადგინე“ მხარდასაჭერად პაშა ბანკმა 500 ძირი ხე დარგო ასევე ბორჯომის ტყის აღსადგენად;
კამპანია „გარემოს გულისთვის“ შესახებ:
კამპანია მიზნად ისახავს საქართველოს მასშტაბით დანაგვიანებული ადგილების შემცირებას და საზოგადოებაში გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებას. გარემოს გულისთვის შეიქმნა ამერიკული კამპანიის Keep America Beautiful (შეინარჩუნე ამერიკის სილამაზე) ინსპირაციით, რომელიც აშშ-ში 1953 წლიდან ხორციელდება და მრავალსექტორული თანამშრომლობის შედეგად ზრუნავს ქვეყნის სისუფთავესა და სილამაზეზე. საქართველოში, კამპანია მოუწოდებს კერძო კომპანიებს, მეწარმეებს, არასამთავრობო და სამთავრობო ორგანიზაციებს, ადგილობრივ მოსახლეობას და სხვა დაინტერესებულ პირებს, ხელი შეუწყონ ქვეყანაში გარემოსადმი პასუხისმგებლიანი დამოკიდებულების განვითარებას და თავიანთ ყოველდღიურ ცხოვრებაში სხვადასხვა მწვანე აქტივობების დანერგვას.
კამპანიის ფარგლებში ნებისმიერ დაინტერესებულ ორგანიზაციას შეუძლია გახდეს გარემოს გულითადი ელჩი. კამპანიაში ჩართვის მსურველებს შეუძლიათ აირჩიონ კონკრეტული ტერიტორია, რომლის სისუფთავესა და შემდგომ მოვლაზე აიღებენ პასუხისმგებლობას. ტერიტორიის იდენტიფიცირების შემდეგ, CENN–ის დახმარებით, მოხდება ტერიტორიის პირველადი დასუფთავება, დამონტაჟდება საინფორმაციო ბანერი, რომელიც საზოგადოებას ამცნობს ტერიტორიის სისუფთავეზე პასუხისმგებელი ორგანიზაციის შესახებ. ორგანიზაციის მხრიდან ტერიტორიაზე პატრონაჟის აღება გამოიხატება ტერიტორიის სისუფთავის მონიტორინგში და საჭიროებისამებრ დასუფთავების აქტივობების განმეორებაში.

On the Earth Day, April 22, a large-scale environmental campaign “Keep Georgia Beautiful” officially launched. The campaign intends to involve private companies, NGOs and governmental agencies in keeping the environment clean and green in the country.
Together with PASHA Bank up to fifteen organizations representing private, public and NGO sectors cleaned up previously selected areas and took responsibility to maintain those territories clean.
The campaign is implemented by CENN's WMTR II program, in partnership with the Ministry of Environment Protection and Agriculture, and supported by USAID.
It is the second time when PASHA Bank’s employees participate in the environmental project. Back in 2016 they joined the campaign “Movla” by Geocell and cleaned up the Lisi Lake territory.
•    As a symbolic gift on Easter on behalf of its partners and clients the Bank planted 30 Caucasian Fir trees in the yard of “First Step”. This will significantly improve the living environment of the organization’s beneficiaries;
About the “Keep Georgia Beautiful” campaign:
The campaign aims to reduce the amount of littered areas throughout Georgia and raise the awareness of the public. Keep Georgia Beautiful was inspired by Keep America Beautiful, a campaign that has been implemented in the US since 1953 and aims at keeping the country clean and beautiful through multisectoral cooperation. In Georgia, the campaign encourages private companies, entrepreneurs, local population and other stakeholders to support responsible attitude towards the environment in the country and implement various green activities in their everyday lives.
Within the campaign, any interested organization can become a devoted ambassador of the environment. Those willing to participate in the campaign can adopt any specific area, for whose cleanliness and further care they will take responsibility of. After an area has been identified, its initial clean-up will take place and an informational banner will be installed informing the public of the organization responsible for the cleanliness of the area. Adoption of an area by an organization means conducting monitoring of its cleanliness and repeating clean-up activities when necessary.