პაშა ბანკმა და საქართველოს ტურიზმის ეროვნულმა ადმინისტრაციამ ურთიერთ-თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს
20.08.2019
პაშა ბანკმა და საქართველოს ტურიზმის ეროვნულმა ადმინისტრაციამ სასტუმრო „მოქსიში“ საერთო საპრეზენტაციო ღონისძიება გამართეს და ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს.
კონფერენციაზე სპიკერებმა განიხილეს სექტორში არსებული ახალი გამოწვევები და საქართველოს ტურიზმის სტრატეგიის განახლების საკითხი. ასევე, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა, მარიამ ქვრივიშვილმა, ადმინისტრაციის კვლევებისა და დაგეგმვის სამმართველოს უფროსმა, გიორგი ბრეგაძემ და პაშა ბანკის დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარის მრჩეველმა MSME მიმართულებით, ვაჟა მენაბდემ ღონისძიებაზე თანამშრომლობის სამომავლო გეგმების შესახებ ისაუბრეს. კონფერენცია მოწვეულ სტუმრებსა და სპიკერებს შორის კითხვა-პასუხის რეჟიმით დასრულდა.
“ტურიზმის და სასტუმროს ბიზნესის დაფინანსების მიმართულებით ძალიან დაინტერესებულები ვართ. ჩვენს პორტფელში 10 %-იანი წილი უჭირავს ამ სეგმენტს და მომავალში კიდევ უფრო მეტ აქტივობას ვგეგმავთ. ძალიან საინტერესოდ და პერსპექტიულად ვთვლით ამ სფეროს. უამრავი გარემოებაა იმისთვის, რომ გვიღირდეს ტურიზმის განვითარებაზე ზრუნვა და ინვესტირება. მიგვაჩნია, რომ ძალიან დიდი მომავალი აქვს ამ მიმართულებას საქართველოში და შესაბამისად, მოხარული ვართ, რომ დღეს საქართველოს ტურიზმის ეროვნულ ადმინისტრაციასთან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გავაფორმეთ.” - განაცხადა ვაჟა მენაბდემ, პაშა ბანკის დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარის მრჩეველმა MSME მიმართულებით.
“დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო პაშა ბანკს, რომ მათი ინიცირებით დღეს შედგა ეს ღონისძიება. ჩვენ ერთობლივი ძალებით ვზრუნავთ იმაზე, რომ საქართველოში რაც შეიძლება მეტი ტურისტი შემოვიდეს ძალიან ბევრი ქვეყნიდან. დღევანდელი შეხვედრის ფორმატი, ვფიქრობ, ძალიან შედეგიანი იქნება.”- განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა.
პაშა ბანკის და საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის პირველი თანამშრომლობა ჯერ კიდევ 2016 წელს შედგა. მაშინ ბანკის ინიციატივით განხორციელდა შეხვედრა - MEETING ROOM, რომელიც სხვადასხვა ინდუსტრიაზე ფოკუსირებულ ბიზნეს კონფერენციების ციკლს წარმოადგენდა. პროექტის ფარგელბში, რიგით პირველი კონფერენცია თემაზე „სასტუმროების დეველოპმენტი საქართველოში“ 2016 წლის 25 მაისს სწორედ საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მხარდაჭერით ჩატარდა და სექტორის წარმომადგენლებისგან საკმაოდ დიდი ინტერესი დაიმსახურა.

PASHA Bank and Georgian National Tourism Administration signed the
PASHA Bank and Georgian National Tourism Administration hosted a presentation event and signed the Memorandum of Cooperation. The conference was held at the Hotel Moxy Tbilisi.
Head of National Tourism Administration, Mariam Kvrivishvili, Head of Research and Planning Department at Georgian National Tourism Administration, Giorgi Bregadze, and MSME Business Advisor to the Chairman of the Board of Directors of PASHA Bank, Vazha Menabde discussed the possibilities of further cooperation, new challenges in the tourism sector and redevelopment of the strategy of Georgian tourism.
“We are interested in financing hospitality business and tourism industry. 10% share of our portfolio is held by this segment and we are looking forward to implementing more activities in the future. We see this industry to be highly perspective and there are variety of reasons why we should invest in the development of this business sector. We do believe that tourism has big future in our country, and we are delighted to sign the Memorandum of Cooperation with Georgian National Tourism Administration.” – said Vazha Menabde, MSME Business Advisor to the Chairman of the Board of Directors of PASHA Bank.
“I would like to thank PASHA Bank for initiating and executing this event. With our joint effort, we work together to attract tourists from different countries and offer them Georgian services. Today’s format of conference was very important for achieving positive results.” – said Mariam Kvrivishvili, Head of Georgian National Tourism Administration.
This was not the first collaboration between PASHA Bank and Georgian National Tourism Agency. In 2016, the Bank launched a new project, cycle of business conferences – MEETING ROOM. The very first event of the project was dedicated to “Hotel Development in Georgia” and was held on May 25th, 2016. The conference was supported by Georgian National Tourism Administration.