პაშა ბანკმა 21 მარტს, ტყეების საერთაშორისო დღეს, მონაწილეობა მიიღო CENN-ის მიერ ორგანიზებულ ხეების დარგვისა და დასუფთავების აქციაში, რომელიც კრწანისის ტყე-პარკში გაიმართა. ღონისძიებას მხარს უჭერდა ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო.
21 მარტი ტყეების საერთაშორისო დღეა, რომლიც 2012 წლიდან აღინიშნება ტყეების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით. წლევანდელი თემა იყო ტყეების აღდგენა - გზა კეთილდღეობისაკენ. ამ დღის აღსანიშნავად, CENN-მა პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად კრწანისის ტყეპარკში ნერგები დარგო და „ნაშვილები“ ტერიტორიები დაასუფთავა.
პაშა ბანკმა 2 ჰექტრის ფართობის „ნაშვილები“ ტერიტორიის სუფთად შენარჩუნებაზე პასუხისმგებლობა 2018 წლის 22 აპრილს, დედამიწის დღეს აიღო, როცა ბანკი, ორგანიზაცია CENN-ის მიერ ინიცირებულ მასშტაბურ გარემოსდაცვით კამპანიას - „გარემოს გულისთვის" შეუერთდა. აღნიშნული პასუხისმგებლობა ითვალისწინებს წინასწარ „ნაშვილები“ ტერიტორიის პერიოდულად დასუფთავებას.
“პაშა ბანკის სახელით, მადლობა მინდა გადავუხადო ორგანიზაცია CENN-ს აღნიშნული ინიციატივისთვის. ისინი ზოგადად, გამოირჩევიან გარემოსდაცვითი პროექტებით და ჩვენც სიხარულით ვუერთდებით ხოლმე, რადგან ეს მიმართულება ჩვენი კორპორაციულ სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში განხორციელებულ აქტივობებთან ხშირად მოდის თანხვედრაში. იმედი მაქვს, რომ მომავალშიც ბევრ სასარგებლო საქმეს გავაკეთებთ ერთად ჩვენი გარემოსთვის”. - ანანო ქორქია, პაშა ბანკის მარკეტინგის და კომუნიკაციების დეპარტამენტის უფროსი.
პაშა ბანკი უკვე მეხუთე წელია პარტნიორების და თანამშრომლების სახელით, სხვადასხვა სახის გარემოსდაცვით აქტივობებს ახორციელებს.
პაშა ბანკის გარემოსდაცვითი აქტივობები:
2020 წლის დადგომის მისალოცად, პაშა ბანკმა რუსთავში დარგო 2020 ძირი ელდარის ფიჭვი და ზეთისხილის ხის ნერგი;
2019 წელს, აღდგომის დღესასწაულის მისალოცად, კამპანია „გაამწვანე ვარკეთილის“ ფარგლებში, პაშა ბანკმა ასი მოზრდილი ძირი ნეკერჩხლის ხე და ელდარის ფიჭვი დარგო;
2019 წლის 21 მარტს, პაშა ბანკის თანამშრომლებმა კრწანისის ტყე-პარკში 2 ჰექტარი ფართობის ტერიტორია მესამედ დაასუფთავეს;
2017 წლის დადგომის მისალოცად პაშა ბანკმა 2017 ძირი ხე დარგო ბორჯომის მახლობლად, დამწვარი ტყის აღსადგენად. აღნიშნული აქტივობა პაშა ბანკმა 2018 წლის დადგომის მისალოცადაც გაიმეორა და 2018 ძირი ხის დარგვა დააფინანსა;
2018 წელს არასამთავრობო ორგანიზაცია „პირველი ნაბიჯის“ ეზოში კავკასიური სოჭის ოცდაათი ხის დარგვა, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ფონდის ბენეფიციარების საცხოვრებელ გარემოს;
2017 წელს პროექტის „აღადგინე“ მხარდასაჭერად, ბორჯომის ტყის აღსადგენად პაშა ბანკმა 500 ძირი ხე დარგო;
2017 წელს პაშა ბანკმა „აღადგინესთან“ და კომპანია „კრიალასთან“ ერთად წამოიწყო პროექტი, რომელიც გულისხმობდა ორგანიზაციებიდან მაკულატურის შეგროვებას გადასამუშავებლად. ყოველი შეგროვილი კილოგრამი ქაღალდის სანაცვლოდ კი, 13 თეთრი გადაირიცხა „აღადგინეს“ ანგარიშზე. აღნიშნულ კამპანიაში ჩაერთო 110 კომპანია, შეგროვდა 19.5 ტონა მაკულატურა და ჯამში 300 ხის დარგვა დაფინანსდა;
2017 წლის აღდგომის მისალოცად პაშა ბანკმა აჯამეთის დაცულ ტერიტორიაზე 1000 ძირი ქართული და იმერული მუხა დარგო;
2017 წლის გაზაფხულზე სოფელ კონდოლში, პაშა ბანკის მხარდაჭერით, როტარი კლუბი თბილისი ამბასადორის ეკო-პროექტი განხორციელდა, რომლის ფარგლებშიც გაშენდა სკვერი სკოლის ეზოში, დაირგო ხეები და ჩამოყალიბდა ეკო-კლუბი;
2017 წლის 1 ივნისს, ბავშვთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, Georgia Today-სთან ერთად, პაშა ბანკმა თბილისის ათ სკოლას ქართული სოჭის ნერგები საჩუქრად გადასცა.

On March 21st, PASHA Bank joined CENN’s tree planting and clean-up campaign in Krtsanisi Forest Park. The event was organized with the support of the Austrian Development Cooperation (ADC) and in partnership with the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia.
March 21st marks the International Day of Forests, which has been celebrated since 2012 to raise awareness about forests. This year’s theme was Forest restoration: a path to recovery and well-being. To celebrate this day, CENN, with its partner organizations has cleaned up adopted territories and planted trees in Krtsanisi Forest Park.
PASHA Bank took responsibility to keep its “adopted” 2 hectares of territory clean in 2018, on the Earth Day, April 22nd, when the Bank joined a larger-scale environmental campaign “Keep Georgia Beautiful” by CENN.
“On behalf of PASHA Bank, I would like to thank CENN for the initiative. This organization is distinguished with its environmental projects. There is a resemblance between PASHA Bank’s CSR activities and their work, that’s why we are always delighted to join them. I hope that we will do more in the future and our good deeds will better the environment”. – Anano Korkia, Head of Marketing & Communications Department of PASHA Bank.
It has been five years, that PASHA Bank has actively been involved in environmental-friendly activities on behalf of its partners and clients.
Environmental projects carried out by PASHA Bank:
Planting 2020 Eldarica Pine and Olive trees as a new year gift to its clients and partners, on several locations, at the entrance of the city of Rustavi and in the Rustavi Park;
In 2019, to congratulate on Easter to its clients and partners, PASHA Bank joined the campaign Project “Make Varketili Green” and financed planting of one hundred Maple and Eldarica Pine trees in Tbilisi;
On March 21st, 2019 PASHA Bank’s employees cleaned up 2 hectares of territory in the Krtsanisi Forest (also known as Ponichala Reserve);
Planting 2017 trees as a new year gift for its clients and partners near Borjomi, to rehabilitate the area that got burnt down in 2008; this activity was repeated to welcome the year 2018 by financing the planting of 2018 trees in the same area;
Planting 30 Caucasian Fir trees in the yard of “First Step”, that will significantly improve the living environment of the organization’s beneficiaries;
Planting additional 500 trees near Borjomi as a part of “Aghadgine” campaign;
Initiation of a project aiming at collecting paper for recycling, where companies donated used paper and in return for each kilogram, 0,13 GEL was transferred to “Aghadgine” campaign; As a result, 110 companies enrolled, 19.5 tons of used paper was collected and planting of 300 trees was funded;
Planting 1,000 Georgian Oak (Quercus Iberica) and Imeretian Oak (Quercus Imeretina) trees in Ajameti Managed Reserve;
Supporting the green project by Rotary Club Tbilisi Ambassador carried out in Kondoli village (Telavi region, Kakheti), which implied planting trees in the schoolyard, building a playground, and formation of the eco-club;
Donating Caucasian Fir trees to ten schools in Tbilisi in the scope of Georgia Today’s CSR project on International Children’s Day, June 1st.